sobota, 24 września 2016

Zdrada niejedno ma imię - Rozdział 27_epizod 1Przypuścili atak wczesnym rankiem. Niebo gwałtownie pociemniało od smoczych sylwetek. Bestie mieniące się wszystkimi kolorami tęczy rzuciły się na zamek usytuowany na szczycie góry. Większość mieszkańców jeszcze spała, nieliczni zdążyli wstać do swoich zajęć. Ci spośród załogi, którzy nocowali na dziedzińcu, spłonęli na swych posłaniach, nie mieli nawet szansy chwycić za miecze lub przeistoczyć się w bestie. Niespodziewany hałas i smród palonych ciał szybko postawił mieszkańców na nogi. W ruch poszły kły i pazury. Każdy, kto był w stanie przybierał smoczą postać i rzucał się na atakujących. Ryk setek rozwścieczonych bestii raz po raz przeszywał powietrze.
Gwardia królewska nie bawiła się w uprzejmości, rozkaz króla był jednoznaczny: zabić wszystkich i zniszczyć zamek do ostatniego kamienia. Zgodnie z poleceniem władcy, część smoków zajęła się tępieniem obsady warowni, reszta zaś niszczyła mury, burzyła budynki, paliła wnętrza pomieszczeń.
Większość walczących przeniosła się w przestworza, by tam stoczyć pojedynki, inni mierzyli się na dziedzińcu. Czas mijał, a coraz więcej ciał leżało na chodnikach i ścieliło się wzdłuż zbocza gór. Melir rozerwał gardło smokowi z brązową pręgą na grzbiecie, rzucił jego truchło za siebie, w przepaść. Zakrwawiony pysk otarł łapą. Podążył wzrokiem ku budynkom i przeklął. Prawie wszystkie były w opłakanym stanie. Dachy pozrywane, powybijane okna, wszędzie pełno dymu.
Spóźnił się, nie wyglądało to dobrze, mimo to ruszył przed siebie. Dopadł do wyłomu w ścianie i wsunął weń swój wielki łeb. Kurz i dym unosił się w powietrzu, kamienie zagradzały drogę, jednak w całym tym rozgardiaszu, pomimo okrzyków walki, usłyszał jeden głos, który sprawił, że ciarki przeszły mu po plecach, a żyły wypełniły się płynnym ogniem:
– Thargar, nie! – Głos Agatte rozpoznałby wszędzie.
Nie zastanawiał się ani chwilę. Przemienił się w człowieka, dobył miecza i wskoczył pomiędzy zwalone skały. Przedarcie się zwalonym korytarzem zajęło mu sporo czasu, szczek oręża prowadził go jednak bezbłędnie. Stal uderzała o stal, aż wszystko wokół drżało, słyszał gniewne prychnięcia i płacz dzieci. Serce zabiło mu szybciej. Czy to potomstwo Heleny słyszał? Ktoś usiłował je skrzywdzić, a może sytuacja, w której się znalazły za bardzo je przeraziła? Ponad tym wszystkim przebijał się krzyk Agatte, która usiłowała przerwać toczący się pojedynek.
Melir przyśpieszył, przeskakując ponad kamieniami zagradzającymi mu drogę. Tynk sypał mu się na głowę, cały zamek drżał w posadach, grożąc zawaleniem. Dotarł do rozległego holu łączącego część prywatną z jadalnią i stanął jak wryty. Dwoje mężczyzn walczyło ze sobą, nie szczędząc sobie ciosów. Oboje byli wysocy i szerocy w ramionach. Pierwszy z fioletowo-niebieskimi refleksami przebijającymi się w ciemnych włosach, drugi z długim rudym warkoczem i takim samym zarostem, machał mieczem z taką siłą, że mógłby kruszyć kamienie.
– Thargar, błagam, zostaw go. – Wciśnięta w kąt Agatte usiłowała przekrzyczeć płacz dzieci, szczęk oręża i hałas docierający z zewnątrz. Maluchy siedziały na podłodze niedaleko niej, przytulone do siebie, usiłowały zasłonić sobie uszy rękoma.
Melirowi zabrakło tchu: Agatte i Thargar. Dwie najbardziej znienawidzone osoby w jednym miejscu. Czuł, że smok napiera na niego szponami, usiłując wyjść na powierzchnię i rozprawić się ze zdrajcami po swojemu. Jakże miał ochotę pozwolić mu na to, jakże pragnął zobaczyć Agatte i jej przeklętego syna martwych. Niezliczoną ilość wieków spędził, wyobrażając sobie, jak zabija żonę, jak zaciska palce na jej białej szyi i patrzy, jak ucieka z niej życie. Teraz miał ją na wyciągnięcie ręki. Niewiele się zmieniła od ich ostatniego spotkania, upływający czas dodał jej tylko urody. Z tego też powodu nienawidził ją jeszcze mocniej. Przywódcę zdrajców rozpoznał bez trudu, po rudych włosach i masywnej budowie ciała, po aroganckim sposobie bycia. Dziedzic dawnego przyjaciela nie robił na nim specjalnego wrażenia, wyglądał dokładnie tak, jak się tego spodziewał. Wyprowadzał ciosy i poruszał się podobnie do Tollesto, wkładając w walkę maksimum siły, zaś niewiele kunsztu.
Zupełnie inaczej walczył drugi z mężczyzn. Na niego przyjemnie było popatrzeć. Wprost tańczył wokół rudzielca, nie zadawał niepotrzebnych ciosów, płynnie wyprowadzał kontry i odpierał ataki. Trudno było powiedzieć, jaki będzie finał tego widowiska, jednak Melir chętnie pogratulowałby wojownikowi talentu. Wykorzystując zamieszanie i kurz utrudniający widzenie postanowił podejść do Agatte, wykorzystać okazję, kiedy mężczyźni walczą i zabić ją, a potem zająć się synem Tollesto.
Jeszcze go nie dostrzegła, a to dawało mu sporą przewagę. Dzieci płakały głośno, zatem nic im nie dolegało, jak tylko skończy z żoną, zabierze maluchy do Heleny. Nie zdołał wcielić planu w życie, kiedy Agatte ponownie zawołała:
– Favien, proszę, to twój brat. Przestańcie walczyć.
Melir zamarł w pół kroku. W głowie zaczęło mu szumieć, musiał podeprzeć się ściany, by nie upaść. Mężczyzną, który walczył z Thargarem Tollesto, był Favien – skurwiel – który skatował Helenę i porzucił ją na pewną śmierć. Ledwie mógł w to uwierzyć, bestia wewnątrz niego nie miała takich oporów, szarpała się, powarkiwała, łaknęła krwi obcego. Nagle Melir przypomniał sobie jeszcze coś innego: obrzeża lasu druidów i walka ze zdrajcami, którzy koczowali w ruinach zniszczonej warowni. Tamtego dnia stoczył krótką walkę z ciemnym smokiem, którego łuski miały błękitno-fioletową głębię. Nie dane i było dokończyć walki, dziś naprawi błąd.
– Nie proś, matko, on musi zginąć! – warczał Thargar. Skupiony na pojedynku nie dostrzegał białowłosego mężczyzny przemykającego się pod ścianą.
– Zbyt łatwo wydajesz wyroki, bękarcie – odciął się Favien. – Ktoś powinien nauczyć cię, gdzie twoje miejsce.
– I myślisz, że to będziesz ty?! – Thargar zamachnął się mocno, jednak brat uchylił się przed ciosem. Miecz uderzył nadwątloną ścianę, krusząc ją na wiele kawałków. – Rozerwę cię na strzępy.
– Zbyt głupi jesteś na taki wyczyn! – Miecz Faviena sięgnął ramienia brata i rozciął głęboko jego skórę.
Powietrze przeszył ryk, nie wyszedł on jednak z ust Thargara. Obaj walczący z zaskoczeniem spojrzeli w bok i w następnej unieśli klingi w gotowości. Z wyciągniętym mieczem w jednej dłoni i sztyletem w drugiej, lord Karez rzucił się na nich.
– Obaj nie zasługujecie, by żyć. Uwolnię świat od was – krzyczał hrabia.
Faviena zamurowało, trzymał miecz, by zamarkować ewentualny cios ojca. Z łatwością wybyłby rodzicowi oręż z dłoni, nie zrobił tego jednak. Zamiast tego kopnął w brzuch Thargara, który stracił na chwilę koncentrację. Brat zatoczył się do tyłu. Melir już szedł ku niemu. Smok jednak zdołał się otrząsnąć i odbić cios.
– Patrzcie, kogo tu przywiało? – zaśmiał się syn Tollesto. – Przyznaję, że ciebie się tu nie spodziewałem, widać szczęście mi sprzyja, skoro obaj postanowiliście dziś zginąć.
Melir nie odpowiedział, zamiast tego zaatakował obu mężczyzn. Dziwna walka w trójkącie spowodowała, że każdy musiał koncentrować się na podwójnym przeciwniku. Na hrabim nie robiło to jednak wrażenie, w życiu stoczył wiele różnych pojedynków. Może i był od nich starszy, ale miał też dużo większe doświadczenie. Najchętniej nadziałby Faviena na swoją klingę, jednak biorąc pod uwagę, krzepę rudzielca, to na nim musiał skoncentrować większość sił. Drugiego syna Agatte postanowił zostawić sobie na deser i wypatroszyć na samym końcu.
Favien nie spuszczał wzroku z ojca. Już nie atakował Thargara, patrzył za to jak rodzic roznosi go w pył. Odpychał sztylet od siebie, za każdym razem, kiedy za bardzo mu zagrażał, nie starał się już jednak wyprowadzać ciosów. Miał świadomość, że Melir starał się trzymać go na odległość, koncentrując swoją uwagę na Thargarze, nie przeszkadzało mu to. Mógł przyjrzeć się mężczyźnie, którego do tej pory widział tylko raz, który mógł być dla niego wzorem, a zamiast tego stał się wrogiem.
– Popełniłeś duży błąd, przychodząc tutaj. Uwolnię matkę raz na zawsze od ciebie. – Thargar okręcił się na pięcie, wyprowadził cios spod pachy, Melir sparował pchnięcie, uderzył rudzielca łokciem w twarz, już szykował się do ciosu, gdy ściany zatrzęsły się i na ich głowy spadł kamienny sufit. Odruchowo uniósł ręce, by zasłonić się przed kamieniami.
Mimo piekącego oczy dymu Thargar rzucił się przed siebie z wyciągniętym ostrzem, to była jego szansa i zamierzał ją wykorzystać. Wszystko potoczyło się błyskawicznie. Już prawie poczuł, jak wbija klingę w brzuch lorda Karez, prawie wydał z siebie okrzyk radości, gdy nagle na linii ciosu znalazł się Favien, który odepchnął białowłosego lorda i przyjął na siebie impet uderzenia. Miecz gładko wszedł w jego ciało. Smok wyglądał na zaskoczonego, z jego ust trysnęła krew. Z zaskoczeniem patrzył na metal wystający z brzucha. Zatoczył się i chwilę później runął na podłogę.
Opadający pył odsłonił dużo więcej. Spadający sufit pogrzebał jedno z dzieci, a potężny fragment stropu przygniótł Agattę do podłogi. Smoczyca była cała we krwi, pół jej twarzy przedstawiało żałosny widok, jeden oczodół miała całkowicie zmasakrowany, skórę z głowy zdartą. Mimo tego wszystkiego krzyczała, wyciągając rękę ku Favienowi.
– Nie, nie, tylko nie on.
Melir nawet nie spojrzał na umierającego smoka, skoczył ku zawalisku, usiłując wydobyć dziecko spod kamieni. Dziewczynka siedziała obok, trochę poobdzierana, ale zbyt oszołomiona by płakać. Hrabia odrzucał kamienie za siebie. W myślach błagając przodków, by ocalili dziecko, choć szanse na to były znikome. Agatte krzyczała nieprzerwanie.
– Ratuj go, ty głupcze! – wrzeszczała na męża. – Musisz ocalić mojego syna.
Lord ze złością spojrzała na kobietę.
– Gówno mnie obchodzą twoje bękarty, niech zdychają, tylko one mają znaczenie. – Wskazał ręką na dziewczynkę. – Przysiągłem Helenie, że je przywiozę. – Odsunął już większość kamieni, odsłaniając ciało dziecka. Chłopiec był przeraźliwie blady, pokryty pyłem, nie poruszał się.
Melir ledwie go wyciągnął już wiedział, że się spóźnił. Dziecko jeszcze oddychało, ale życie uciekało z niego nieubłagalnie. Rączki dziecka opadły bezwładnie, drobna pierś z trudem unosiła się, wtłaczając powietrze. Dziewczynka natychmiast przypadła do bliźniaka i płacząc, usiłowała go obudzić. Hrabia nie miał sumienia, by powiedzieć jej, że Marcel umierał.
Wolno podniósł się z kolan, a Maris przytuliła się do nogawki jego spodni, nie chciała puścić ręki brata. Chciał wynieść dziecko na świeże powietrze, nie zdołał jednak tego zrobić, gdyż chłodna stal sztyletu dotknęła jego szyi.
– Naprawdę wolisz ratować obcego bachora, podczas gdy twój rodzony syn kona tuż obok? – Niski głos Thargara sprawił, że Melirowi włoski stanęły na karku. W pierwszej chwili nie zrozumiał słów zdrajcy, myślał tylko o tym, że odrzucił miecz na bok, że nie mógł się bronić, że przysięgał Helenie ocalić jej dzieci i zawiódł. Przekrzywił głowę i spojrzał na rudowłosego smoka.
– Nie interesują mnie twoje kłamstwa! – warknął. Mimowolnie jednak zerknął na umierającego mężczyznę. Jakże mocno go nienawidził, za to, co uczynił Helenie, tym bardziej nie potrafił zrozumieć, dlaczego tamten przyjął na siebie cios Thargara. Favien nie przypominał Tollesto, rysy jego twarzy były harmonijne, idealne, łagodne, takie jak Agatte, choć dostrzegał w nich coś jeszcze bardzo znajomego.
Rudowłosy syn Tollesto zanosił się ze śmiechu, podczas gdy Agatte wyła z rozpaczy.
– Długo czekałem na tę chwilę. – Thargar bawił się doskonale. – By ci powiedzieć, że twoje nasienie wychowało się wśród nas, że twój syn był pachołkiem na posyłki hrabiego Hewarra i moim.
Melir ze świstem wciągnął powietrze, świat ponownie zaczął wirować mu przed oczyma. Ledwie docierał do niego błagalny krzyk Agatte, by Thargar zamilkł i pomógł się jej wydostać. Smoczyca chciała utulić po raz ostatni swe dziecko, nim umrze. Kurwa, jego dziecko!
Kiedy tylko ta myśl zalęgła się w jego głowie, nowa fala gniewu wypełniła mu żyły. Odepchnął ramieniem sztylet Thargara.
– Zjedź mi z drogi, głupcze! – warknął. – Zajmij się lepiej matką albo i ją stracisz.
O dziwo uśmiech zniknął z twarzy wojownika. Uniósł nawet rękę, by zadać cios, nie zrobił tego jednak. Melir trzymając w ramionach umierające dziecko, pilnując drepczącej obok dziewczynki, podszedł do Faviena. Miecz ciągle wystawał z jego brzucha. Krew obficie kapała z jego ust. Umęczonym wzrokiem spoglądał na pochylającego się nad nim ojca.
– Przepraszam – zacharczał, a krew jeszcze obficiej popłynęła z jego warg. – Że zniszczyłem Helenie życie.
Melir z trudem przełknął ślinę. Jego syn, jego syn. Na szlachetnych przodków, miał dziecko. Agatte po raz kolejny go oszukała. Odebrała mu potomka, pozwoliła, by Tollesto zaraził go swoją nienawiścią do mieszkańców Kirragonii. Jak mogło do tego dojść? Kim był mężczyzna umierający u jego stóp? Dlaczego wpierw skatował Helenę i porzucił ją na pastwę losu, a teraz chciał umrzeć za kogoś, kogo nawet nie znał?
Za plecami Melira Thargar wyciągał spod gruzów zmasakrowaną Agattę. Kości kobiety zostały pogruchotane przez spadające kamienie, mimo to szarpała się ku Favienowi.
– Naprawdę jesteś…? – zapytał. Nie miał siły wypowiedzieć słowa syn, bo wtedy ogrom oszustwa i tragedii stałby się jeszcze bardziej namacalny.
Mężczyzna skinął głową.
– Tak – wychrypiał z trudem. – Wiem, że mi nie wybaczysz…
– To już bez znaczenia – Melir po raz pierwszy przemówił do syna. Chciał go dotknąć, ale nie wiedział jak to zrobić. Smok zakasłał gardłowo. Z trudem sięgnął ręką do kieszeni i wyciągnął z niej mały przedmiot. Szklana buteleczka rozbłysła w jego dłoni.
–Weź – zacharczał, krztusząc się własną krwią.
Melir wpatrywał się we fiolkę, nie wiedząc co zrobić. Płyn, który był wewnątrz, błyszczał się głęboko skrywaną mocą.
– To woda życia... Dostałem ją od druidów. – Ranny mówił z coraz większym trudem.
– Ale...
– Daj ją chłopcu. – Favien przymknął na moment oczy. Nie miał już siły mówić. – Ocal go
– wydusił po dłuższej chwili.
Hrabia zacisnął palce na butelce. Jego serce galopowało szaleńczo, w głowie wirowały niespokojne myśli. Ledwie kilka kropli znajdowało się we flakoniku. Zbyt mało, by ocalić syna Heleny i Faviena. Kogo miał wybrać? Smocza natura podpowiadała mu, by wybrał dziecko, jednak serce pragnęło czegoś innego.
Agatte za jego plecami krzyczała coraz głośniej, usiłowała doczołgać się do umierającego Faviena, ale Thargar nie pozwolił jej na to. Szarpnął ją do góry i przerzuciwszy przez ramię, ruszył ku wyjściu.
– Nie ocalisz ich obu! – zawołał, na chwilę przed tym nim zniknął Melirowi z oczu. – Jeden syn dziś umrze, ty musisz wybrać, czy będzie to twój, czy Heleny.
Melir raz jeszcze spojrzał na Faviena, potem na buteleczkę i w końcu na dziecko. Maris coraz mocniej szarpała bezwładną rączkę brata. Dziewczyna nie pojmowała, dlaczego on nie odpowiadał.
– Przepraszam. – Głos hrabiego drżał, kiedy odkorkowywał fiolkę i wlewał jej zawartość do ust Marcela. Płyn natychmiast jasną poświatą otoczył wątłe ciałko. Melir nie patrzył już jednak, jak woda życia ratuje chłopca przed śmiercią, znał jej działanie. Zamiast tego nie spuszczał wzroku swego jedynego syna i chciało mu się wyć.
Favien uśmiechnął się smutno.
– Chociaż tyle mogłem dla niej zrobić. Nie rozpaczaj po mnie, nie warto – wychrypiał i jego głowa opadła na bok.

10 komentarzy:

 1. Zapowiadałaś emocje i były. Szkoda Faviena, dał się lubić mimo wszystko
  Dziękuje za kolejny fragment
  szekla_

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja chcę Faviena z pooooowrotem (łaaaaa)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo mi przykro, życie bywa brutalne. Przynajmniej się nawrócił i zrozumiał swój błąd.

   Usuń
  2. Może jakieś małe zmartwychwstanie, przeniesienie dusz wiem reinkarnacja tez jest dobra.

   Usuń
 3. Uważam, że Favien zasługuje na najwyższe uznanie. A Melir cóż, chyba nie miał wyboru, szkoda że tak się stało. Bardzo dziękuję za cudowny rozdział. Pozdrawiam, Meg

  OdpowiedzUsuń
 4. Szkoda go ale takie, zycie ....za duzo wczesniej swinstw narobil zeby zeby mozna bylo mu wybaczyc za zycia...a po smierci zawsze to inaczej bedzie..dziekuje Emis i buziolki :*** ps. bede za kazdym razem pytal dopoki nie dostane odpowiedz :D...co ze swietlistym mieczem?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ha ha dobry jesteś. Więc odpowiadam, będzie mieczyk, pracuję nad nim, zbieram do kupy, choć chwilowo koncentruję się na skończeniu twierdzy i zdrady, wtedy będę miała więcej czasu. Dostaniesz na maila całość...

   Usuń
 5. Ciesze sie niezwykle i czekam z niecierpliwoscia :D buziole :***

  OdpowiedzUsuń
 6. A tak poza tym to wlasnie zauwazylem, ze mysmy wszyscy Faviana usmiercili a jemu tylko glowa na bok opadla....moze zemdlal tylko? :D:D:D

  OdpowiedzUsuń